صفحه اصلی > مقالات > راهنمای خرید بکس بادی (7 راز ناگفته در انتخاب بکس بادی)
راهنمای خرید بکس بادی (7 راز ناگفته در انتخاب بکس بادی)
راهنمای خرید بکس بادی (7 راز ناگفته در انتخاب بکس بادی)

راهنمای خرید بکس بادی با معرفی بهترین بکس بادی ها و شناخت انواع بکس بادی

 

 

اگر هر روز با بکس بادی کار میکنید اینجا مکانیزم های آن را خواهید شناخت و نگهداری بکس بادی را خواهید آموخت!
اگر میدانید بکس بادی چیست اینجا بیشتر از آنچه قبلا میدانستید فرا میگیرید! 
اگر قصد انتخاب و خرید بکس بادی را دارید اینجا به شما خواهیم گفت بهترین بکس بادی ها کدامند
اگر هنوز نمیدانید بکس بادی چیست این مطلب کاملترین مقاله در سطح اینترنت است 

 

بکس بادی چیست؟! 


شاید بتوان گفت بکس بادی یا آچار بکس بادی مهمترین و پرمصرف ترین ابزار در میان انواع ابزار های بادی و پنوماتیک است که در موارد بسیار گوناگونی مورد استفاده قرار میگیرد. اگر شما مالک یا راننده یک خودرو باشید حتما تاکنون به تعمیرگاه یا تعویض روغنی یا اپاراتی ( پنچرگیری) مراجعه کرده ایید، حتی اگر مالک و راننده هیچ خودرویی هم نباشید حتما از کنار مکانیکی ها عبور کرده ایید و صدای بکس بادی را از داخل تعمیرگاه شنیده ایید! با این وجود میتوان گفت صدایی که از یک تعمیرگاه در ذهن مجسم میشود صدای خاص و جالب بکس بادی است که هنگام باز و بست کردن پیچ های چرخ یا باز و بستن پیچ و مهره های جلوبندی و ... به گوش میرسد. 

کار اصلی بکس بادی باز و بستن انواع پیچ و مهره است که با سایزهای مختلف پیچ و مهره سایز درایو یا شفت بکس بادی نیز تغییر میکند و این ( درایو بکس بادی) یکی از اولین موارد مهم در انتخاب بکس بادی است. بکس بادی همانطور که از نام ان مشخص است با نیروی باد یا هوای فشرده کار میکند که از طریق ایجاد ضربات متوالی با سرعت زیاد تولید نیروی گشتاور یا همان تورک میکند که این (مقدار نیروی گشتاور) نیز دومین مورد مهم در انتخاب و خرید بکس بادی است. 

 

قیمت بکس بادی 


علاوه بر دو مورد مهم در انتخاب بکس بادی که در بالا به آن ها اشاره شد، قیمت بکس بادی یکی دیگر یا حتی بتوان به عنوان عامل مهم سوم در انتخاب و خرید بکس بادی بشمار آورد. قیمت بکس بادی مجموعه ایی از چند عامل مهم است که با تغییر این عوامل قیمت بکس بادی نیز تغییر خواهد کرد. کشور سازنده و مارک بکس بادی از مهمترین عوامل تعیین قیمت بکس بادی است که مشخصا در تمام محصولات ساخت بشر این مورد دیده میشود که هرچقدر کشور سازنده صنعتی تر و پیشرفته تر باشد قیمت محصولات تولیدی آن نیز بالاتر خواهد بود مانند انواع بکس بادی های آلمانی، ژاپنی و آمریکایی که از گران قیمت ترین انواع بکس بادی و البته از بهترین بکس بادی ها هم هستند. 

 

بکس بادی apt

 

بهترین مارک بکس بادی


مارک بکس بادی نیز به تخصص و سابقه کارخانه سازنده منهتی میشود که چقدر در زمینه تولید ابزارهای بادی و پنوماتیک متخصص است. مانند بکس بادی اطلس کوپکو یا بکس بادی اینگرسولرند که از بهترین تولید کنندگاه بکس بادی در جهان هستند و قیمت بکس بادی های تولید این کارخانه ها بیشتر از دیگر مارک ها و برندها است. البته تعیین و انتخاب بهترین بکس بادی صرفا به این موارد منتهی نمیشود و باید بهترین بکس بادی را با توجه به نوع کار تعیین کرد که در ادمه مفصل در این مورد صحبت خواهد شد. 

بکس بادی APT

راهنمای انتخاب و خرید بکس بادی 


اگر قصد خرید بکس بادی را دارید از اینجا همراه ما باشید تا کلیه موارد کوچک و بزرگ را در انتخاب بکس بادی بررسی کنیم. 


درایو بکس بادی 


قبل از خرید بکس بادی نگاهی به جعبه بکس خود بی اندازید! درایو جعبه بکس شما چه سایزی است؟! ( اگر نمیدانید درایو بکس چیست نگران نباشید در ادامه به آن خواهیم پرداخت) اگر بکس بادی را با توجه به سایز داریو جعبه بکس خود انتخاب کنید دیگر نیازی به خرید تبدیل بکس یا ست آچار بکس یا حتی خرید بکس تکی نخواهید داشت و میتوانید براحتی از همان آچار بکس های جعبه بکس خود استفاده نمایید. 

 

بکس بادی ایرپاور

 

معمول ترین سایز درایو بکس بادی و جعبه بکس سایز ½ اینچ است که از پیچ و مهره حداقل سایز 6 یا 8 میلیمتر تا حداکثر 32 یا 36 میلیمتر را شامل میشود و البته سایزهای دیگر درایو های بکس که به ترتیب سایز ¼ اینچ ، 8/3 اینچ ، ½ اینچ ، ¾ اینچ ، 1 اینچ و ½ 1 اینچ است وجود دارند. هرچقدر سایز درایو بالاتر و بزرگتر باشد سایز آچارهای آنها نیز بزرگ تر است و برعکس. 

 

درایو بکس بادی

 

 

گشتاور بکس بادی یا تورک بکس بادی 


به طور معمول هرچقدر سایز درایو بکس بیشتر شود به نسبت گشتاور آن هم بیشتر میشود و برای باز و بستن پیچ و مهره های سایز بزرگتری استفاده میشود. 


گشتاور چیست؟! 


گشتاور یکی از شکل های مختلف نیرو است که به نام نیروی گشتاور یا تورک شناخته میشود و باعث گردش یک جسم حول مرکز نیرو میشود. به عنوان مثال هنگام باز کردن درب بطری شیشه ایی شما ناخودآگاه نیروی گشتاور یا نیرویی برای حرکت چرخشی درب بطری اعمال میکنید، یا هنگام بستن مته در درون سه نظام دریل برای محک کردن فکهای سه نظام شما حول مرکز سه نظام نیروی گشتاور به سه نظام وارد میکنید و به همین ترتیب برای باز و بستن پیچ و مهره با پیچ گوشتی با آچار بکس یا بکس بادی حول مرکز پیچ نیروی گشتاور اعمال میکنید که این نیرو با واحد نیوتن بر متر در استاندارد متریک و پوند بر اینچ در استاندارد امپریال یا واحد امریکایی اندازه گیری میشود. 

 


پس هنگامی که میگوییم این بکس بادی 550 نیوتن متر گشتاور دارد یعنی میتواند 550 نیوتن متر نیروی چرخشی ( گشتاور) جهت باز و بستن پیچ و مهره تولید کنند که میزان آن کاملا بستگی به سایز پیچ هایی دارد که شما در هنگام کار از انها استفاده میکنید. 

 

بکس بادی سبک


بکس بادی با چه میزان گشتاور را انتخاب کنیم؟! 


در هنگام انتخاب بکس بادی یا خرید بکس بادی یکی دیگر از نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد گشتاور مورد نیاز شما برای باز و بسته کردن انواع پیچ و مهره است که شما با از آنها استفاده  میکنید. به عنوان مثال وقتی شما مکانیک خودرو های سواری و سبک هستید نیازی ندارید بکس بادی با گشتاور بیش از حد مورد نیاز انتخاب کنید چون هم مبلغ و قیمت بکس بادی بیشتر خواهد شد هم وزن و حجم بکس بادی بالاتر رفته و برای استفاده روزمره شما را دچار مشکل خواهد کرد، پس بهتر است میزان کشتاور را در بکس بادی به گونه ایی انتخاب کنید تا بیشترین بازدهی را برای شما داشته باشد. 

 

بکس بادی ای پی تی


یکی از مواردی که میتوان برای تعیین گشتاور بکس بادی در نظر گرفت حداکثر میزان گشتاور انواع پیچ و مهره است که در استاندارد های آنها ذکر شده و میتوان برای کلیه پیچ های مصرفی این استاندارد را در نظر گرفت و نسبت به آن گشتاور مورد نیاز را در بکس بادی انتخاب نمود. بع عنوان مثال برای یک پیچ با سایز 16m  و گرید 10.9 حداکثر 315 نیوتن متر گشتاور لازم است و به همین ترتیب از طریق این جداول استاندارد و سایزو گرید پیچ هایی که به طور معمول در کار مورد نظر استفاده میکنید میتوانید گشتاور بکس بادی را به درستی و با در نظر گرفتن مقداری ضریب اطمینان بیشتر انتخاب کنید. در این صفحه میتوانید جدول استاندارد گشتاور پیچ های مختلف را مشاهده نمایید. 

 

بکس بادی 1


روش دیگری که مکانیک های خودرو برای انتخاب میزان گشتاور بکس بادی میتوانند استفاده کنند، مراجعه به جدول گشتاور پیچ و مهره های بکار رفته در خودرو است که از طرف شرکت سازنده برای تعیمر خودرو در اختیار تعمیرکارها قرار میگیرد. به عنوان مثال شما تعمیرکار خودرو های سواری داخلی هستید و جدول استاندارد گشتاوری که از طرف شرکت سازنده برای بزرگ ترین پیچ مورد استفاده در خودرو داده شده است 400 نیوتن متر است، با در نظر گرفتن ضریب اطمینان 30 درصدی، شما میتوانید یک بکس بادی با توان بین 500 تا 600 نیوتن متر گشتاور انتخاب کنید که از پس هر پیچی که در خودرو به کار رفته است برآید و حتی برای باز کردن پیچ های زنگ زده و قفل شده هم دچار مشکل نشود. 

 

بکس بادی 1/2


این مقاله در روزهای اینده کامل تر و کامل تر خواهد شد و تمام رمز و رازهای انتخاب و خرید بکس بادی را دربر خواهد گرفت.