صفحه اصلی > مقالات > پیستوله بادی چیست ؟

پیستوله بادی چیست ؟
پیستوله بادی چیست ؟

پیستوله بادی چیست ؟

کلیه پيستوله‌ها عموما در دو حالت برقي و پنوماتیک برای پاشش رنگ و مایع ارائه مي‌شوند. این روزها برای صرفه‌جويي در وقت، داشتن پاشش رنگ يكنواخت و همچنین صرفه‌جويي در مصرف رنگ و مایع، به جاي قلمو رنگ از پيستوله های برقی و بادی برای رنگ آميزي استفاده ميکنند. سرعت رنگ آمیزی با پيستوله بسیار بیشتر می باشد و خستگی كاربر نيز کمتر می شود. پیستوله بادی خیلی پرکاربردتر از پیستوله برقی هستن که برای استفاده از پيستوله‌های پنوماتیک یا بادی داشتن يك منبع باد و يا كمپرسور باد از پيش نياز است.

پیستوله بادی یا رنگ پاش بادی یا پیستوله رنگ پاش نام های دیگر پیستوله است ولی نام عمومی این ابزار پیستوله بادی می باشد و کلمه بادی اشاره به نوع نیروی راه انداز پیستوله دارد. چرا که انواع پیستوله های برقی و یا انواع پیستوله های بدون باد یا ایرلس ها نیز برای استفاده در رنگ کاری وجود دارند. ساختمان و نحوه کار پیستوله های مدرن نیز بر همین اساس طراحی شده است، بوسیله فشار باد تولید شده در کمپرسور باد، رنگ داخل مخزن پیستوله به سطح مورد نظر اسپری میشود. ولی همانطور که از ظاهر پیستوله مشخص است، پیستوله بادی بسیار پیچیده و در مدلهای بسیار متفاوتی ساخته میشود.

رنگ آمیزی با پیستوله بادی یک تکنیک نقاشی محسوب می شود، پیستوله های بادی به علت داشتن افزايش دقت با تنظیمات مختلف، پاشش يكنواخت، وزن سبک تر، اندازه کوچیکتر و نيز افزايش عمر بیشتر نسبت به پیستوله برقی می باشد. سوزن و نازل اکثر پستوله های بادی از جنس استنلس استیل ضد زنگ ساخته می شود و کاربر می تواند سایز سوزن و نازل را نسبت به ویسکوزیته مایع و نوع پاشش در پیستوله بادی مشخص کند. یکی ديگر از خصوصيات مهم پيستوله بادی داشتن تظیمات مختلف می باشد که اکثرا شامل سه تنظيم برای نوع پاشش، عرض پاشش و کنترل فشار هوا می باشد این تنظیمات تاثیر بسیار زیادی در کیفیت پاشش دارد.

کادر مجرب فروشگاه ایرپاور با همکاری نزدیک با نقاشان صنایع مختلف و همچنین بخش های تحقیق و توسعه ما با تکنسین های کاربردی از تولید کنندگان رنگ به ما این امکان را می دهد تا بتوانیم محصولات برتر با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را به کاربران ارائه دهیم.

شناخت انواع پیستوله بادی و ابزارهای رنگ کاری به همراه ویدیو معرفی بهترین ها

در فروشگاه ایرپاور پیستوله بادی در مدل های مختلفی و با کاربردهای متفاوت مانند پیستوله اتوماتیک، پیستوله دستی، پیستوله کاسه رو، پیستوله کاسه زیر، پیستوله سایه پاش، پیستوله مینی، پیستوله بدون مخزن یا پرشر، پیستوله دو جزئی فانتاکروم و... موجود می باشد.

در این مقاله سعی داریم به بررسی انواع پیستوله بادی بپردازیم:

1- آشنایی با انواع پیستوله از نظر قرار گیری مخزن یا کاسه

2- انواع سایز نازل های مختلف و کاربرد هر یک از این نازل ها

3- پیستوله سه تنظیم چیست و چه کاربردی دارد؟

4- بررسی پیستوله های فشار کم و حجم زیاد HVLP

5- معرفی بهترین مارک پیستوله و 5 برند برتر پیستوله بادی

6- آشنایی با ایرلس ها و پیستوله های بدون باد

7- معرفی پیستوله سایه پاش

8- آشنایی و بررسی پیستوله های اتوماتیک

انواع پیستوله بادی از نظر قرار گیری مخزن یا کاسه

پیستوله کاسه رو

همانطور که از نام این پیستوله مشخص است محل قرار گیری کاسه پیستوله در روی پیستوله بادی قرار گرفته است و رنگ از بالا در داخل مخزن و کاسه پیستوله ریخته شده و از محل خروجی زیر کاسه روی پیستوله نصب میشود. به همین جهت در پیستوله کاسه رو لوله مکش یا شلنگ مکش رنگ وجود ندارد و رنگ با کمک جاذبه زمین و سیال بودن مایعات به داخل پیستوله هدایت شده و اسپری میشود.

پیستوله های کاسه رو از معمول ترین انواع پیستوله ها هستند و شاید بتوان گفت از پرمصرف ترین انواع پیستوله، پیستوله کاسه رو است که تقریبا در تمام موارد مورد استفاده قرار میگیرند و با سایز نازل های مختلف در موارد گوناگون استفاده میشوند. در رنگ کاری خوردو یا رنگ کاری مبلمان چوبی بیشتر از پیستوله های کاسه رو با سایز نازل های مناسب استفاده میشود.

پیستوله کاسه رو

نوعی از پیستوله کاسه رو نیز وجود دارد که محل قرارگیری کاسه نسبت به دیگر پیستوله های کاسه رو متفاوت است. همانطور که در تصاویر مشاهده میکنید کاسه پیستوله با زاویه تقریبا 45 درجه نسبت به بدنه قرار گرفته است تا بتوان براحتی سطوح عمودی و افقی را رنگ آمیزی نمود. کاسه پیستوله های کاسه بغل نیز با همین زاویه در کنار بدنه قرار دارد.

پیستوله کاسه بغل

پیستوله کاسه زیر

محل قرار گیری مخزن این نوع پیستوله ها در زیر بدنه پیستوله قرار دارد و رنگ از طریق یک لوله یا شلنگ بوسیله فشار باد به بالا و به داخل پیستوله مکش میشود. خارج شدن باد با فشار بالا در مجرای خروجی پیستوله باعث ایجاد فشار هوای نا متعادل در مخزن پیستوله شده و رنگ را به بالا هدایت میکند.

لازم به ذکر است پیستوله های کاسه زیر معمولی که به پیستوله سیفونی هم معروف است با پیستوله های مخزن رنگ یا پیستوله های مولتی کالر متفاوت است. از این جهت که پیستوله های مولتی کالر یا مخزن رنگ ها مقداری از باد ورودی توسط کمپرسور را به داخل مخزن هدایت می کنند و با بالا رفتن فشار داخلی مخزن رنگ را به بیرون هدایت کرده و یا مانند مخزن رنگ یک دیگ کاملا

آببند شده وجود دارد که با فشار هوای کمپرسور پر میگردد و از این طریق فشار داخل مخزن رنگ باعث خروج رنگ از پیستوله میشود. و به همین دلیل میتوان رنگ های غلیظ تر مانند انواع مولتی کالر یا رنگ های ترافیکی را داخل انها ریخت و اسپری کرد.

از پیستوله های مخزن زیر با سایز نازل مناسب برای رنگ کاری و نقاشی ساختمان یا برای استفاده از رنگ های اکرلیک با پلاستیک یا رنگ های روغنی ساختمانی بیشتر استفاده میشود ولی باید توجه داشت که غلظت این رنگ ها باید کاملا مناسب و متناسب با سایز نازل باشد.

در استفاده از پیستوله های کاسه زیر سیفونی باید توجه داشت که غلظت رنگ ارتباط مستقیم با کیفیت رنگ کاری و سطح نهایی دارد و بهتر است از رنگ های رقیق تر نسبت به پیستوله های بدون مخزن با مخزن رنگ استفاده نمود.

پیستوله کاسه زیر

سایز نازل پیستوله یکی از مهترین عوامل انتخاب نوع پیستوله است!

حتما هنگام انتخاب یا خرید پیستوله با عبارت سایز نازل آشنا شده اید و به این فکر افتادید که سایز نازل های مختلف چه کاربردهایی دارند و در چه مواردی از چه سایز نازلی استفاده میشود؟ نازل پیستوله در واقع محل خروج رنگ از پیستوله است که از طریق فشار دادن ماشه پیستوله باز شده و سوزن پیستوله به عقب حرکت کرده و رنگ از نازل پیستوله خارج میشود. سایز نازل ارتباط مستقیم با مقدار و نحوه خروج رنگ از پیستوله دارد که در موارد مختلف باید متناسب با نوع رنگ و نوع کار باشد.

با توجه به توضیحات داده شده شاید نگران این موضوع شده اید که چطور میتوانید یک پیستوله مناسب با توجه به میزان بودجه و نوع کار خود انتخاب نمایید؟! لازم به ذکر است از این پس به میتوانید با خیال آسوده از اینکه مشاوران متخصص و کاربلد فروشگاه تخصصی ایرپاور در کنار شما هستند پیستوله مناسب خود را انتخاب نمایید. پس با مشاوران ایرپاور تماس بگیرید و پیستوله مناسب کار خود را خریداری نمایید، یا به صفحه دسته بندی انواع پیستوله در این فروشگاه مراجعه کنید و پیستوله مناسب خود را انلاین و با ارسال رایگان خریداری نمایید.

در اطراف نازل پیستوله سوراخ هایی نیز وجود دارند که در پیستوله های مختلف تعداد و آرایش قرار گیری آنها متفاوت است. این سوراخ ها برای خروج باد یا هوای فشرده که از کمپرسور تامین میشود می باشند که نیروی لازم برای اسپری و پرتاب کردن رنگ و البته پودر کردن رنگ را تامین میکند. در قسمت بررسی تنظیم پیستوله توضیح خواهیم داد که میتوان نحوه پاشش رنگ را در حالت های مختلف تنظیم نمود تا بهترین نتیجه را در رنگ کاری بدست اوریم.

پیستوله بادی

سایزهای پیستوله ها از کمتر از یک میلی متر شروع شده تا کمی بیشتر از دو میلی متر که سایزهای مختلفی را شامل میشود. مانند پیستوله های سایز 1.3 میلی متر که در نقاشی ماشین یا رنگ آمیزی بدنه خودرو مورد استفاده قرار میگیرد تا سایز نازل 2.1 که در استفاده از رنگ های غلیظ دو جزئی مانند رنگ های اپوکسی غلیظ که در سطوح وسیع پاشیده میشود.

البته لازم به ذکر است که سایزهای نازل بسیار کمتر از یک میلی متر نیز وجود دارند که البته در پیستوله های سایه پاش یا ایر براش مورد استفاده قرار میگیرند که در ادامه به کاربرد سایز نازل های مختلف خواهیم پرداخت.

ایر براش

برای رنگ کاری چوب چه نوع پبستوله با چه سایز نازلی مناسب است؟

برای رنگ کاری و رنگ آمیزی سطوح چوبی مانند درب های چوبی، سطوح میزهای چوبی و مبلمان بهتر است از یک پیستوله کاسه رو با حداکثر سایز نازل 1.6 میلی متر استفاده نمود. باید توجه داشت استفاده از پیستوله سه تنظیم میتواند در نتیجه نهایی کار تاثیر بسزایی داشته باشد. هرچند که میتوان به جای پیستوله سه تنظیم از یک پیستوله دو تنظیم نیز استفاده نمود ولی کار با پیستوله های سه تنظیم آن هم در رنگ آمیزی چوب و مبلمان میتواند نتیجه بسیار بهتری را حاصل کند.

البته باید اشاره کرد با توجه به نوع رنگ مورد استفاده در رنگ کاری مبلمان که عموما از انواع پلی استر، نیم پلی استر، سیلر، کیلر یا رنگ هایی از این دست است، میتوان از پیستوله های بدون مخرن یا پرشر نیز استفاده نمود که بهتر است سایز نازل این پیستوله ها بین 1.4 تا 1.6 میلی متر باشد. کاسه پیستوله پرشر بصورت مستقیم نصب نمی شود، برای استفاده از پیستوله پرشر نیاز به یک مخزن رنگ تحت فشار می باشد که رنگ تحت فشار هوا به پیستوله پرشر انتقال می یابد. اگر وسعت کار و حجم پروژه شما زیاد می باشد یکی از بهترین روش پاشش رنگ استفاده از پیستوله پرشر تحت فشار می باشد.

پیستوله پرشر

در ادامه به بررسی و شناخت پیستوله های سه تنظیم خواهیم پرداخت.

برای نقاشی ماشین یا رنگ کاری بدنه خودرو چه پیستوله ایی با چه سایز نازلی مناسب است؟

نقاشی ماشین یکی از دقیق ترین و تخصصی ترین موارد در رنگ کاری است. هرچند رنگ کاری چوب و مبلمان نیز کاری تخصصی و دقیق است ولی به نسبت رنگ کاری ماشین بسیار آسان تر است و حتی در مبلمان های ارزان قیمت اگر دقت کنید شره های رنگ و جلا دهنده ها را خواهید دید که مستقیما در ارتباط با دست مزد یک نقاش حرفه ایی با یک رنگ کاری مبتدی است.

در رنک گاری خودرو نیز نقاش باید تجربه و مهارت لازم برای اینکار را داشته باشد تا مشکلات رنگ کاری از قبیل شره رنگ، زبری رنگ، یکدست بودن رنگ و موارد دیگر را به صفر برساند. به همین خاطر پیستوله های مورد استفاده در رنگ کاری خودرو از حرفه ایی ترین انواع پیستوله می باشند. برای نقاشی ماشین حتما باید از پیستوله های سه تنظیم با سایز نازل 1.2 یا 1.3 استفاده نمود که بیشتر نقاشان خودرو پیستوله سه تنظیم با سایز نازل 1.3 را ترجیح داده و بیشتر از این سایز نازل استفاده میکنند.

اگر در فروشگاه تخصصی ایرپاور ملاحظه کرده باشید، انواع پیستوله سه تنظیم با سایز نازل های 1.3 و با قیمت های بسیار متفاوت وجود دارند که البته نمیتوان از همه این پیستوله ها برای نقاشی ماشین استفاده نمود و حتما باید از پیستوله های حرفه ایی که برای رنگ آمیزی حرفه ایی طراحی شده اند انتخاب و استفاده نمود.

در زمینه انتخاب پیستوله های مناسب نقاشی ماشین میتوانید با مشاوران متخصص و با تجربه فروشگاه تخصصی ایرپاور مشورت نمایید و بهترین انتخاب را با توجه به میزان بودجه و سطح کار خود از بین صدها مدل و دهها برند مطرح پیستوله مناسب را انتخاب و خریداری نمایید.

برای رنگ کاری و اسپری رنگ های با غلظت بالا مانند رنگ های اپوکسی میتوانید از پیستوله های کاسه زیر، کاسه رو یا مخزن رنگ ها و یا پیستوله های بدون مخزن (پرشر) با سایز نازل 1.8 به بالا استفاده نمایید.